2006

Class 1 departure time 0600
1st - Ken Carlson return time 21:18, 653 miles - 1971 Honda
CL100*
2nd - Bruce Gordon return time 00:48, 659 miles - 1966 Yamaha
YL1 98cc
3rd - Bobb Todd return time 01:17, 661 miles, - 1981 Honda
Passport 70cc
4th - Stefan Was return time 10:52 (Sunday), 2001 Yamaha Vino,
49cc

Class 2 departure time 0601
1st - Phil Waters return time 18:22, 726 miles, 2006 Genuine
scooter 125cc**
2nd - Dave Ritner return time 21:05, 659 miles, 2000 Derbi
GPR50, 69cc
3rd - Crystal Crawford return time 21:19, 681 miles, 1993 Suzuki
GN125, 125cc
4th - Vern Ebert return time 21:20, 681 miles, Honda CB125
5th - Paul Graham return time 22:17, 2002 United Motors 125,
125cc
6th - Charlie Cooley DNF

Class 3 departure time 0602
1st - John McElfresh return time 17:42, 661miles, 1974 Honda
CB200T, 198cc (Best over-all time)
2nd - Ernie Copper return time 17:50, 633 miles, 1972 Honda
CB200, 200cc
3rd - Doug Harlan return time 17:50, 662 miles, 1974 Honda
CB200, 200cc
4th - Bill Murar return time 18:49, 1984 Yamaha Riva 180, 171cc
5th - Alan Sheidler return time 23:16, 725 miles, 1975 Yamaha
RD200***

Details were not kept on the touring riders, however, the following
data was recorded.

Bill J. Murar, 2002 Suzuki SV650, return time 1738
Chuck Giffels, 2000 Kawasaki Concourse 1000, 1739
Dave Meadows, 2001 Kawasaki Concourse 1000, 1740
Rick Mace, 2003 Honda Goldwing, 1934
Jason Swiatkowski, 2000 Honda Helix 250, 2159
Nick Vannello, 2004 Kymco People 250, 0420 Sunday AM****
Dale Tyjeski, 2003 Harley Ultra Classic ???
Joe Soltis/Salena VanBuren, 2006 Harley Ultra Classic ???
Martin Lenaghan, 1996 BMW R100GS ???
Larry Hammond, 2005 Harley Ultra Classic, ???
Steve Zwolinski, 1998 Harley FLHR, ???
Rodney Dolan, 2005 Harley Ultra Classic, ???

Some riders details may be left out as some of the paperwork has
been misplaced (blown away while loading the camper). If any of
the riders can provide us with the proper times, miles, etc., we will
load them asap.

*Ken replaced his motor mid-race with a 125cc motor.
**Phil's miles were incorrect. His correct miles are ???.
***Alan's departure time was much later than the rest of us.
****Nick failed to make it back to the campground due to a flat tire
about 30 miles from the finish. However, he used the Loop as a
way to score his first Iron Butt certificate, rounding both Lake Erie
and Lake Ontario enroute to over 1,000 miles in a 24 hour period!
2005

Class 1 - Unlimited 50's
Rider Motorcycle Elapsed Time
1. Stefan Was 2001 Yamaha Vino 26:30
2. Don Ruggles 2005 Tomos Streetmate DNF

Class 2 - 125CC
1. Charlie Cooley 1980 Honda CB125S 11:34
2. Roger Osterhouse 1996 Suzuki GN125 12:17*
2. Bill Murar 1974 Honda CL125S 12:17*
3. Vern Ebert 1975 Honda CB125S 12:25
4. Ken Carlson 1970 Honda CB100/150 DNF

Class 3 200CC
1. Rich Beaman 1974 Honda CB200 12:22
2. Ernie Copper 1972 Honda CB175/200 12:44**
3. Eric Bechtol 2002 Scarabeo 150 13:32
4. Doug Harwood 1975 Honda CB200 15:09

*Roger and Bill entered Panther Trails driveway simultaneously
and
were blocked by a Pizza Hut delivery vehicle. They agreed to a
draw
to avoid any off road competition on the 5MPH driveway thereby
resulting in a tie.
**Ernie had mechanical problems a few miles from the end of the
Loop
and was "tow roped" in via Rich Beaman across the finish line.
This
will result in the 2006 "Copper Rule" stating that one must cross
the
finish line under power.
2004 (The Founders Club)

200CC
1st in class and first overall - Doug Harwood - 1975 Honda
CB200

125CC
1st - Ernie Copper - Honda CB100
2nd - Vern Ebert - 1978 Honda CB125S         
3rd - Bill Murar - 1967 Sears 124 5V
4th - Charlie Coolie 1965 Gilera FL124

50CC Unlimited
1st - Al Sheidler - 1990 Honda NS50F w/65CC kit
2nd - Ken Carlson - 1965 Honda S90 w/104CC kit
3rd - Don Ruggles - 1980 Motobecane Moped 50 w/65CC ki
Class
Standings
2007

Class 1

1. Dave Ritner - 2000 Derbi GPR50, 72cc - 13:31
2. Ken Carlson - 1971 Honda CL100, 100cc - 13:40
3. Bruce Gordon - 1966 Yamaha YL1, 97cc - 19:38
4. Martin Lenaghan - 2003 Aprilia RS50, 80cc - DNF

Class 2

1. Vern Ebert - 1978 Honda CB125S, 125cc - 13:27
2. Alan Sheidler - 1993 Suzuki 125, 125cc - 13:27
3. Eric Bechtol - 2002 Aprilia 150, 151cc - 13:56

Class 3

1. Ernie Copper - 1972 Honda CB175, 200cc - 10:19
2. Kevin Nixon - 1974 Honda CB200, 200cc - 11:28
3. John McElfresh - 1974 Honda CB200T, 200cc - 11:36
4. Bobb Todd - 1977 Suzuki GT185, 185cc - 12:30
5. Nate Janoviak - 1972 CB175, 175cc - DNF
2008 Results

Class 1.
1. Ken Carlson - 1971 Honda CL100 - 13:05
2. Allan Robertson - 1980 Honda CT110 - 17:43
3. Bill Murar - 1982 Honda MB5 - DNF
4. Bruce Gordon - 1966 Yamaha YL1 - DNF
5. Bob UHL - 2007 Whizzer - DNF

Class 2.
1. Bobb Todd - 2007 Honda CBR125R - 10:58
2. Vern Ebert - 1993 Suzuki GN125 - 12:38
3. Lance Oliver - 1996 Suzuki GN125 - 16:36
4. John LeBlanc - 2006 Yamaha Vino 125 - 21:39
5. Ivo Zivkov - 2006 Yamaha Vino 125 - DNF

Class 3.
1. John McElfresh - 1972 Yamaha CS5 - 11:28
2. Markus Koelbl - 1975 Honda CB200T - 11:36
3. Larry Ward - 2006 Suzuki SP200SE - 12:06
4. Nate Janoviak - 1972 Honda CB175 - 13:23
5. Eric Bechtol - 2002 Aprilia Scarabeo 150 - 13:26
6. Kevin Clemons - 1975 Honda CB200T - 14:01
7. Kevin Nixon - 1972 Honda CL175 - 15:08
8. Robert Prior - 2007 Vespa GT200 - 15:15

There were also 19 Touring Class Riders registered for
the 2008 LakeErieLoop for a total of 37 participants!
2009 Results

This year we've changed the results a bit. The first place rider will be
listed individually, not as the winner of the class that he was in.

1st place overall
Dave Rittner - 11:16 (Class II bike)

Class I
1. Bruce Gordon - 14:35
2. Allen Robertson - 17:29
3. Konrad Hittner - 25:54
4. Bill Murar - DNF
5. Tom Wheeler - DNS

Class II
1. Vern Ebert - 12:58
2. Arnold Wolfe - 14:26
3. Ivo Zivkov - 16:34
4. Joe Frankovich - DNF

Class III
1. Eric Bechtol - 12:11
2. Nate Janoviak - 13:35
3. Tim Gron - 15:46
4. Markus Koelbl - DNF
5. Kevin Nixon - DNF

There were also 5 touring class riders who looped. Although Joe
Frankovich didn't finish on his Class II bike, he returned and
completed the ride on a touring bike. Way to go Joe!
2013 Results

1st place overall
Bob Munden - 10:23 Class II bike

Class I
1. Bob Freeman - 11:13
2. Ray Hixon - 12:41
3. Bruce Gordon - 13:15
4. Tom Wheeler - 13:56
5. Ken Sampson - 17:24
6. Allan Robertson - DNF

Class II
1. Kevin Hillyard - 13:57
2. Bill Murar - 14:12
3. Vern Ebert - 14:44
4. Royal Easton DNF

Class III
1. Terry Johnson - 12:10
2. Deb Canter - 12:41
3. Terry Leighliter - 12:41
4. Tim Gron - 12:54
5. Brian Schraver - 13:40
6. Bruce Heckert - DNF
7. Doug Walker - DNF